סיקור תערוכת המכוניות בז'נבה 2010


© כל הזכויות לכתבות ולתמונות שמורות למועדון פורשה ישראל

911 טורבו S
 
23256_(1047)

עוד לחץ בטורבינות, עוד הספק וכמובן – צריכת דלק מופחתת

 כתב: רוני נאק

לצד הסטייה הסביבתית של רוב מוצרי פורשה, ממשיך היצרן לחזק את האייקון המוביל את המותג מזה עשרות שנים. ה-911 טורבו.

הטורבו –S החדשה תגיע לשווקים בגרסה סגורה ובגרסת קבריולט, כאשר לב המכונה יהיה מנוע הבוקסר 6 המוגדש בעזרת שני מגדשי טורבו משתני-נחיר אשר מעלים את ההספק בעוד 30 כ"ס מעל ל-500 כ"ס של גרסת הטורבו הרגילה…

בנוסף לתוספת הסוסים מגיעה הגרסה החדשה מצוידת בכל מוסיפי-הביצועים של הטורבו הנוכחית. כתוצאה, כך לפי אנשי פורשה בתערוכה, מגלמת ה-S את הפילוסופיה של "ביצועים חכמים" המובילים את הקו השיווקי החדש מפורשה. ה-S עושה זאת למרות עליה נאה בהספק, ורושמת צריכת דלק ממוצעת של כ-8.5 ק"מ/ל' (זהה לטורבו) להיות החסכונית בקבוצתה (אלוהים אדירים! פורשה מדברת על חסכנות בגרסת העל של ה-911! לאן הגענו? – רוני נאק).

 

אחרי ששילמנו את ה"מס הירוק" אפשר להתחיל לדבר ברצינות. ל-911 טורבו S מערכת ההנעה המתקדמת ביותר שיש היום לפורשה להציע. PDK כפולת-מצמדים עם שבעה הילוכים, המורידה את הכוח למערכת הנעה כפולה-קבועה – PTM (Porsche Traction Management). לזו נוספה מערכת חדשה – ממנה ראינו גם בגרסאות ביצועים של מכוניות מקבוצת VAG – המנתבת את זרימת מומנט המנוע לכיוון בו הוא דרוש. PVT (Porsche torque Vectoring) ממקסמת את מאפייני ההתנהגות של השלדה יחד עם פעולתם של הדיפרנציאלים כדי לשפר עוד יותר את הניהוג בפניות.

 

מפרט הביצועים – לו בוודאי חיכיתם יותר מכל – לא פחות ממהמם: 3.3 שניות מעמידה ל-100 קמ"ש. 10.8 שניות ל-200 קמ"ש ומהירות מירבית של 315 קילומטרים לשעה. סולידי.

עם נתונים כה מרשימים, ראוי שתהיה גם מערכת בלימה שתהיה מסוגלת למקסם את היכולת הדינאמית הזו. הטורבו S נהנית – כסטנדרט – ממערכת הבלימה הקרמית של פורשה (PCCB), שהיא לא רק קיצור אותיות מגניב אלא גם בעלת משקל עצמי מופחת, עמידות נחוצה בפני דעיכה ועמידות ראויה בטמפ' הגבוהה מאד שבלימה ממהירויות כה גבוהות – תפיק.

 

כשהוצגה הטורבו החדשה בסתיו 09', נח בין כנפיה מנוע טורבו חדש ראשון מזה כמעט ארבעה עשורים. הפוטנציאל של יחידת ההנעה החדשה מתחיל לתת אותותיו כבר בגרסת הטורבו S.  שינויים בתזמון שסתומים היניקה והרמת לחץ ההגדשה ל-1.2 BAR (מ-1.0 בטורבו) תרמו לשיפור ההספק ב-30 כוחות סוס. ההספק עומד על 530 כ"ס בין 6250 ל-6750 סל"ד כשנתון המומנט מורה על 50 קג"מ מ-2100 ל-4250 סל"ד.

הזנת הדלק מתבצעת באמצעות הזרקת דלק ישירה. לצד זה פורשה משתמשת ב"קונץ" ישן מעולם מנועי ה-2 פעימות ומנצלת את פעימות גלי התהודה של סעפת היניקה כדי לייעל את זרימת האוויר לתוך המנוע. לשני מגדשי הטורבו נחירים משתנים. לצד יתרונות של שמירת סל"ד בדחיסה נמוכה וספיקה גבוהה תחת עומס, נהנים מגדשי הטורבו החדשים מעמידות מעולה לחום גבוה עד לרף עליון של 1000 מעלות צלזיוס EGT.

אבל אי-אפשר בי קצת דקורציה וזה מגיע בצורת מערכת פליטה מוזיקאלית המשנה את הטון בהתאם למתג שנלחץ בתא הנהג. בעיקר נכון יהיה הדבר למצב "ספורט" ו-"ספורט פלוס" הצליל ילמד על השינוי במניפות הטורבו ועל קידום נוסף של מערכת ההצתה. עוד בתחום הדקורטיבי תמצאו בתא המנוע תיבת-אוויר מסיבי פחמן (קרבון) מתויגת בגאווה "turbo S".

 

מערכת חדשה ומעניינית היא מערכת ניתוב המומנט או PTV. המערכת מורכבת מדיפרנציאל אחורי מכאני המפצל את הכוח בין הגלגלים האחוריים יחד עם התערבות והפעלה של הבלם האחורי-פנימי (פנימי לפניה הכוונה) על-פי הצורך. שילוב זה אמור לחדד את יכולת "לקיחת הפניה" של המכונית בעיקר בכניסה לפניה אלא גם לשפר את המהירות בה ניתן להתמודד עם רצף פניות ושינויי-כיוון מהירים. המערכת צפויה להיות יעילה ביותר בתנאי-אחיזה ירודים (גשם, שלג, עפר) ובאופן כללי מאפשר נסיעה במהירות גבוהה יותר בכביש מתפתל – וזה תמיד נחמד.

הדיפרנציאל האחורי של המערכת בעל נעילה (למעשה סוג של LSD)  אסימטרית, של 22 % תחת כוח ועד 27% בגלישה. זה מאפשר, בעיקר בנהיגה מאד קיצונית, ליהנות באחיזה טובה יותר על פני משטחים משתני-פנים, שינויי כוח תכופים תוך-כדי-פניה. פועל יוצא מזה, הוא השלמת פעולתה של בקרת היציבות PSM אך בניגוד לבקרת היציבות, ימשיך ה-PTV להפעיל את הבלמים גם כשבקרת היציבות מנותקת. זאת, לטובת ההתנהגות.

 

אחרי כל הטכנולוגיה הזו, צריך גם למשש ת'עור. ה-טורבו S מגיעה עם ארסל עשיר של תוספות ואביזרים בחבילה המתבססת על ההיצע העשיר ממילא של ה-911 טורבו. רשית האיבזור עשירה מאד אך אציין את פנסי הקסנון עוקבי-פניה. הם עושים זאת באופן א-סימטרי כשהפנס הפנימי לפניה סב 15 מעלות ואילו החיצוני יסוב 7 מעלות.

מושבי הספורט הקדמיים מחושמלים כשלמושה הנהג גם זיכרונות (המתאים גם את מראות הצד). למושבים ב-S תמיכה צדית משופרת ופעולתה חשמלית.

תמצאו גם בקרת שיוט, מחליף דיסקים עם מקום לשישה תקליטורים או DVD המשולב במערכת המולטי מדיה המקורית של פורשה. חבילת ריפודי העור התקנית בטורבו S מגיעה בשתי אופציות לבחירה שתיהן בשני-גוונים: שחור/קרם ושחור/כחול. שילובי הצבעים הללו יופיעו על המושבים כמובן ועל דיפוני הדלתות. הכל עם תפרים מדהימים בעבודת יד.

 

המחיר בישראל צפוי להיות 1,715 מיל' ₪. ההזמנות פתוחות האספקה מאי-יוני
 TN_23256_(1045)  TN_23256_(1046)  TN_23256_(1049)  TN_23256_(1048)
             
 © כל הזכויות לכתבות ולתמונות שמורות למועדון פורשה ישראל